500 m. reformacijos sukaktį pasitinkant

Istoriškai taip susiklostė, kad Tauragės evangelikų liuteronų parapija vienija didžiausią Lietuvoje šios konfesijos tikinčiųjų bendruomenę. Tauragėje buvęs liuteronų bažnyčios centras laikė tvirtai subūręs tikinčiuosius net sovietų okupacijos metais – jiems nepavyko sunaikinti religinės bendruomenės, kuri kartu buvo ir kultūros, švietimo židinys. Martyno Liuterio reformacija nuo pat pradžios žengė kartu su švietimu, intelektualų susibūrimais, raštingumo skatinimu ir dvasingumu, šiomis pėdomis ir toliau ėjo liuteronybė. Reikšmingi vardai Lietuvos liuteronų bažnyčios istorijoje – aktyvus lietuvių tautinio judėjimo rėmėjas Augustas Vymeris, vyskupai Jonas Viktoras Kalvanas vyresnysis ir jo sūnus J. V. Kalvanas jaunesnysis, gyveno Tauragėje. Simboliška, kad šiemet, švenčiant Reformacijos 500 m. jubiliejų, Tauragės liuteronai taip pat švenčia 450 m. gimtadienį.

Istorijos vingiais

Reformacija vadinami procesai, kuriuos XVI–XVII a. sukėlė bažnyčios ir tikėjimo reformos. Kaip aktyvus visuomeninis, religinis, kultūrinis judėjimas reformacija Lietuvoje truko apie 100 metų. Jos pradininko vokiečio Martyno Liuterio siekis reformuoti ir atnaujinti krikščionių tikėjimą, tapo prielaida ne tik religijos, bet ir visuomenės modernėjimui bei naujų krikščionybės atšakų atsiradimui. Formalia reformacijos judėjimo pradžia laikoma 1517 m., kai ant Vitenbergo pilies (dab. Saksonijos-Anhalto žemėje) durų M. Liuteris prikalė savo garsiąsias 95 tezes, nukreiptas prieš neribotą popiežiaus valdžią. Reformacija davė pradžią protestantizmui ir krikščionybės atšakoms: anglikonybei, kalvinizmui ir liuteronybei.

Tauragės liuteronų parapijos istorija siekia bemaž paties miesto įsikūrimo laikus. Tauragei šiemet – 510 m., reformacijai – 500, Tauragės liuteronų parapijai – 450 metų. 1567 m. Žemaitijos kaštelionas M. Šemeta Tauragės miestelyje pastatydino evangelikų liuteronų bažnyčią ir įsteigė parapiją. Bažnyčia subūrė jau seniau buvusius miestelyje ir apylinkėje liuteronus, jie šį tikėjimą išsaugojo iki šių dienų. Bažnyčia stovėjo ant Jūros kranto, atokiau nuo dvaro sodybos, maždaug dabartinėje A. Vymerio gatvėje, kur šiandien yra parapijos namai. 2002 m., minint 435-ąsias Tauragės parapijos įsteigimo ir pirmosios bažnyčios metines, toje vietoje buvo pastatytas varpinės pavidalo paminklas su 500 kg varpu, atvežtu iš Vokietijos.

Tauragės liuteronų parapija per šimtmečius tai nyko, tai vėl atsigaudavo. Tam įtakos turėjo politinis, ekonominis ir socialinis klimatas. Naująją, M. Mažvydo bažnyčią, kuri laikoma vienu ryškiausių šių dienų Tauragės architektūrinių paminklų, projektavo VU auklėtinis, Vilniaus gubernijos architektas Karolis Gregotovičius (1799–1848). Kertinis naujosios bažnyčios akmuo buvo pašventintas 1840 m. birželio 7 d. Jos statyba ir lėšomis rūpinosi patys parapijiečiai, vadovaujami kunigo Karolio Juliaus Čėsnos. Ji išliko iki mūsų dienų, tik per I pasaulinį karą vokiečiai patrankų šūviais sugriovė jos bokštą, kuris 1938 m. buvo atstatytas. 1947 m., minint pirmosios lietuviškos knygos 400 m. jubiliejų, Tauragės bažnyčiai buvo suteiktas garbingas Martyno Mažvydo vardas.

Tarpukariu Tauragės liuteronų parapija buvo viena didžiausių Lietuvoje. Jai priklausė daugiau nei 7500 narių, iš kurių apie 5000 buvo lietuviai, likusieji – vokiečiai ( nuo 1941 m. pamaldos laikomos tik lietuviškai). Tuo metu ji nemažai nusipelnė Lietuvos švietimui ir kultūrai. 1921 m. kun. A. Vymeris su miesto burmistru Jonu Vilkaičiu organizavo lietuvių mokytojų kursus, kurie 1923 m. išaugo į Tauragės mokytojų seminariją.

Tauragėje dirbo daug kunigų. Pasižymėjo kunigai lietuvininkai Jonas Pipiras (1872–1883), Martynas Keturakaitis (1883–1892) ir latvis Gustavas Karolis Matisonas (1893–1911), kurie platino lietuviškas knygas (1872 m. uždrausti lietuviški leidiniai ir gotiškomis raidėmis, kuriuos naudojo evangelikai). Kunigas Augustas Vymeris (1911–1942) – vienas iš nepriklausomos Lietuvos evangelikų liuteronų konsistorijos organizatorių – garsėjo kaip aktyvus lietuvių tautinio judėjimo rėmėjas. Vyskupui J. V. Kalvanui vyresniajam ir J. V. Kalvanui jaunesniajam teko dirbti sunkiais sovietinės valdžios metais. Jau 50-tį metų Tauragė yra tradicinis Lietuvos evangelikų liuteronų centras.

Tikėjimą kuria Dievas

Dabartinis liuteronų kunigas Mindaugas Dikšaitis Tauragės evangelikų liuteronų parapijai vadovauti pradėjo 2004–aisiais, mirus vyskupui Jonui Kalvanui jaunesniajam. Pasak dvasininko, santykinai su kitomis liuteronų parapijomis, Tauragės šiuo metu yra didžiausia, nors tikinčiųjų skaičius bendrai yra labai sumažėjęs. Po antrojo pasaulinio karo buvo apie 20 proc. liuteronų, dabar yra likęs nepilnai vienas procentas.

Visas straipsnis:

500 m. reformacijos sukaktį pasitinkant

Autorius Petras Gedvilas

Svetainės administratorius

Peržiūrėti visus įrašus, kuriuos parašė Petras Gedvilas →